• Turuncu Gazete
  • Genel
  • Genelkurmay Başkanı Güler: Türk Silahlı Kuvvetleri rol model konumunda

Genelkurmay Başkanı Güler: Türk Silahlı Kuvvetleri rol model konumunda

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Genelkurmay Başkanlığı makamında görev yapan ve 47 yıldır üniformasını taşıyan Orgeneral Yaşar Güler, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Silahlı / İnsansız Hava Araçlarını S/İHA kullanımına değinen Orgeneral Güler, TSK’nın bu konuda gelişmiş ülke orduları için rol model olduğunu belirtti. S/İHA kullanımında dünyanın en önlerinde yer aldıklarını belirten Güler, “Millî imkânlarla geliştirilen ve üretilen İHA’ların TSK tarafından icra edilen harekâtlarda uzun süredir kullanılmasından dolayı elde edilen taktik ve teknik tecrübeler sayesinde dünyada İHA kullanan ülkeler arasında en önlerde yer almaktayız. Diğer ülkelerle kıyaslandığında, harekât ortamında geliştirilen İHA/SİHA merkezli taktiklerle TSK’nın bu alanda birçok gelişmiş ülke silahlı kuvvetleri için rol model konumda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.” dedi. İşte Güler'in dikkat çeken değerlendirmeleri…

“Gelecekte gelişmiş dünya ülkeleri silahlı kuvvetlerinin kullandığı sistemlerin büyük bir çoğunluğunun insansız sistemlerden oluşması söz konusudur. Bu nedenle birçok gelişmiş ülke, gelecek 20-25 yılın İHA vizyonunu oluşturmaya çalışmaktadır.

Millî imkânlarla geliştirilen ve üretilen İHA’ların TSK tarafından icra edilen harekâtlarda uzun süredir kullanılmasından dolayı elde edilen taktik ve teknik tecrübeler sayesinde dünyada İHA kullanan ülkeler arasında en önlerde yer almaktayız. Bu kapsamda geliştirdiği insansız savaş araçları, değiştirdiği doktrin ile TSK’nın dünya orduları arasında öncülüğünü devam ettireceğini söylemek mümkündür.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli
Yazarlar
Video
Galeri
Turuncu Gazete'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Turuncu Gazete'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470